Grupa Tygrysków (nauczanie zdalne) Propozycje zabaw.

SERDECZNE POZDROWIENIA PRZESYŁAJĄ PANIE Z GRUPY „TYGRYSKI”

W TYM TYGODNIU PROPONUJEMY ZABAWY POD HASŁEM:

„WIOSNA NA WSI”

  • 12.04.21r. poniedziałek „ Na wiejskim podwórku”

Zabawa na powitanie „Witaj”- rodzic mówi tekst dziecko powtarza „Witamy, siadamy i zabawy zaczynamy. Siadasz Ty, siadam Ja i zaczyna się ta gra. Witają się rączki z rączkami, nóżki z nóżkami, a na koniec noski z noskami”. Dziecko wita się z rodzicem częściami ciała, które wymienione są w rymowance.

Przed przystąpieniem do zabawy rodzic wraz z dzieckiem przegląda różne ilustracje zwierząt, które żyją na polskich wsiach, podając głośno ich nazwy i odgłosy np; kogut- kukuryku, kura- ko, ko, ko, świnki, prosiaczki – kwi, kwi, pies – hau, hau, hau, koń- prr, prr, prr.

Zabawa– słuchowa połączona z ćwiczeniem ortofonicznym Co słychać w wiejskim gospodarstwie o poranku?. Rodzic czyta dziecku tekst a dziecko naśladuje odgłosy, wydawane przez poszczególne zwierzęta w tekście razem z rodzicem;

Dzień dobry!
W tej wiejskiej zagrodzie stary kogut obudził się bardzo wcześnie bo razem ze słońcem. Rozprostował skrzydła, zatrzepał wszystkimi piórkami i czyszcząc przy tym swój czerwony grzebień na czubku głowy, szybkim ruchem wskoczył na stary płot blisko kurnika. Dumnie i donośnie trzy razy na nim zapiał; Kukuryku! Kukuryku! Kukuryku! Po tym, w kurniku wszystkie kury obudziły się natychmiast i zaczęły wiercić się z jednego boku na drugi znosząc jajka, jedno po drugim. Raz białe, raz beżowe i znowu białe. Na całym podwórku było słychać ich zadawalające gdakanie; ko, ko, ko, koo, ko, ko, ko, koo, ko, ko, koo…Nieopodal w stajni usłyszał to koń i parsknął radośnie wszystkim na powitanie: prr, prr, prr. W oddali do powitania dnia dołączył również pies gospodarza stary “Azor”, który zaszczekał radośnie aż pięć razy; hau, hau, hau, hau, hau. Bez wątpienia cała wieś zaczęła budzić się i witać nowy dzień na wsi. W chlewiku obudziły się trzy świnki i trzy małe prosiaczki, które cichutko zawołały: kwi, kwi, kwi. Z obory wychyliła swój łeb również poczciwa, stara krowa ” Mania” i przywitała się ze wszystkimi wydając z siebie głośne i długie; muuuu… I tak, aż do wieczora zwierzątka rozmawiały w swoim języku, jadły i radośnie spędzały czas na swoim podwórku. A “Azor” bacznie to wszystko obserwował stojąc na straży i tylko, co jakiś czas wydawał głośne: Hau, hau, hau, co w jego języku oznaczało ” Możecie się przy mnie czuć bezpiecznie”. A gdy słońce zachodziło, wszystkie zwierzęta poszły spać, czekając na nowy dzień w gospodarstwie.

Zabawa ruchowa „Przestraszone kurczątko”– dziecko- kurczątko swobodnie porusza się w różnych kierunkach, na hasło Uwaga, kot! Ucieka do kurnika (wyznaczonego przez rodzica miejsca), wydając odgłosy: pi!, pi!, pi!;  hasło Nie ma kota! jest sygnałem do ponownego ruchu.

  • 13.04.21r. wtorek „Zwierzęta na wsi”

Zabawa na powitanie  ,,Czy możesz się do mnie uśmiechnąć?”- dziecko i rodzic tańczą swobodnie do utworu muzycznego. Kiedy muzyka cichnie, podchodzą do siebie i pytają: „Czy możesz się do mnie uśmiechnąć?”. Rodzic i dziecko wymieniają się uśmiechami i tańczą dalej. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa dydaktyczna „Co wiemy o zwierzętach?”– rozmowa na temat zwierząt mieszkających na wsi, nazywanie ich, omówienie cech charakterystycznych oraz korzyści jakie dają człowiekowi, np. kura- jajka, krowa, koza- mleko,  pszczoły- miód, owca – wełna, gąski – piórka itd.  (rodzic może przygotować ilustracje).

Zabawa plastycznaPiórko”. Rodzic dziecku drukuje kartę pracy ” Piórko”.
I prosi dziecko o pokolorowanie tła kolorowanki w kolorach kojarzących się dziecku z wiosną oraz wypełnienie piórka wcześniej przygotowaną plasteliną w kolorze białym i jasno szarym. Zachęcanie dziecka do czerpania radości z ugniatanej samej plasteliny, mieszania jej kolorów, oraz nakładania jej na papier itp.
Pytania do dziecka; Do kogo może należeć to piórko? Do czego ludziom może się przydać w dzisiejszych czasach? Jak myślisz do czego jeszcze w dawnych czasach ludzie używali gęsich piór? Chcesz posłuchać jeszcze o tym?

Zabawa ruchowa „Dokończ zwrot”- dziecko porusza się swobodnie po dywanie do dźwięków np. klaskania rodzica; na przerwę zatrzymuje się i podaje (z pomocą) określenia odgłosów wydawanych przez poszczególne zwierzęta wymienione przez rodzica , np. kura- gdacze, kaczka- kwacze, baran- beczy, świnia- kwiczy, krowa- ryczy, pies- szczeka, kot- miauczy itp.

  • 14.04.21r. środa „W wiejskiej zagrodzie”

Zabawa na powitanie„Wiosna sobie życzy”- dziecko maszeruje z rodzicem, na hasło stop– zatrzymują się, a rodzic wymienia nazwę dowolnego zwierzęcia, które możemy spotkać na wsi i pokazuje dowolna ilość palców (do 5). Zadaniem dziecka jest naśladować jego odgłosy (tyle razy ile widzi palców) oraz pokazać, w jaki sposób porusza się.

Zabawa dydaktyczna „W gospodarstwie”– dziecko razem z rodzicem opisują elementy składające się na wiejskie gospodarstwo  nazywają  poszczególne elementy, np. dom, rolnik, płot, drzewa, pies, kura, kogut, kaczka itd. (ilustrację przygotowuje rodzic- może być na ekranie monitora).

Zabawa ruchowa „Na podwórku”– dziecko maszeruje z rodzicem w pokoju. W pewnym momencie zatrzymują się i na hasło: Pieski – chodzą na czworakach i naśladują szczekanie psa. Na hasło: Koniki – biegną, zatrzymują się i grzebią kopytkiem. Na hasło: Koguty – stają na jednej nodze i naśladują jego pianie.

  • 15.04.21r. czwartek „Wiosna w polu i w ogrodzie”

Zabawa na powitanie „Rymowane ćwiczenia” – rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko i wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu.
Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij jeden, dwa, …trzy.

Prezentacja przez rodzica ziemniaka w celu sprowokowania rozmowy nt. „Co uprawianym roślinom jest potrzebne do rozwoju?”- woda, gleba, nasłonecznienie, nawozy. Wyjaśnienie pojęcia „chwasty”.

Zabawa dydaktyczna „Wiosna na wsi”– omówienie i nazywanie wiosennych prac w polu ogrodzie- siew zbóż, sadzenie ziemniaków, nawożenie upraw; wyjaśnienie roli maszyn w pracy rolnika oraz wiosennych porządków w ogrodzie (rodzic może przygotować ilustracje).

Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Nie podepcz grządek” z wykorzystaniem np. poduszek- dziecko porusza się do dźwięków dowolnej muzyki, tak aby nie nastąpić na leżące na podłodze przedmioty.

  • 16.04.21r. piątek „Co słychać na wsi?”

Zabawa na powitanie  „Mówimy wyraźnie”- dziecko maszeruje w wyznaczonym przez rodzica miejscu, na hasło- STOP! powtarza za rodzicem zdania cienkim lub grubym głosem, wolno lub szybko, cicho lub głośno, np.

To jest kurka i jej córka.

Tu siedzi kurczaczek, malutki zwierzaczek.

Kaczka pstra dzieci ma.

Gąski gęgają, po stawie pływają.

Świnki trzy drogą szły.

Zabawa ruchowaKurka do domu” – dziecko kura chodzi w dowolnych kierunkach i naśladuje dziobanie ziarenek. Rodzic jest kogutem. Na sygnał- pianie koguta- kura ucieka do swojego domu (wcześniej wyznaczonych przez rodzica ), kogut stara się złapać kurkę. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa „O kim mówię?”– zagadki słowne. Rodzic umawia się z dzieckiem, że będą rozwiązywać zagadki. Dziecko po podaniu prawidłowej odpowiedzi może zademonstrować głos, jaki wydaje zwierzę będące jej rozwiązaniem:

  • Chodzi po podwórku i grzebie łapkami. Znosi jajka.

Mówią o niej ptak domowy, nazwijmy ją sami. (kura)

  • Dobre ma zwyczaje, ludziom mleko daje. (krowa)
  • W nocnej ciszy łowi myszy. (kot)
  • W każdej wsi jest wielki budzik, który co dzień wszystkich budzi. (kogut)
  • Różowym ryjkiem wszystko ryje, ale wcale go nie myje. (świnka)

Zabawa plastycznaWiejska łąka”: Rodzic prosi dziecko, aby popatrzyło na zamieszczony poniżej obrazek – przedstawiający pustą, wiejską, wiosenną łąkę.
Następnie wymieniło zwierzęta mieszkające w wiejskim gospodarstwie, które chciałoby, aby się na niej znalazły? Może ma na myśli krowę w czarne łatki, może owieczkę i baranka, kaczuszkę a może zupełnie inne zwierzę? Na koniec rodzic zachęca dziecko do narysowania ich na wydrukowanej karcie pracy
( link poniżej) w taki sposób jak dziecko potrafi i chce narysować.