Drodzy Rodzice 3 latków!

Aktualności

Bardzo cieszymy się, że Państwa dziecko zostało przyjęte do naszego przedszkola.
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej bywa jednak wielkim przeżyciem zarówno dla
dziecka, jak i samego rodzica.
W związku z tym przygotowałyśmy dla Państwa mini poradnik, jak przejść przez etap adaptacji dziecka bez większych problemów.

PORADNIK DLA RODZICÓW 3 LATKÓW

Co należy przynieść do przedszkola?

1. Pantofle – wygodne, takie w których stopa jest stabilna (nie mogą to być np. klapki). Dobrze jeśli dziecko potrafi je samo założyć.

2. Dodatkowe ubrania na zmianę, które dziecko zostawia w szafce – bielizna, spodnie, bluzka itp. (to zawsze może się przydać)

3. Piżamę (w piątki będzie wydawana do prania)

4. Kartonik chusteczek higienicznych (raz w semestrze lub wg potrzeb)

5. Opakowanie chusteczek nawilżanych (wg potrzeb)

6. Opakowanie papieru toaletowego nawilżanego (wg potrzeb)

Przedszkole oczekuje, iż dziecko 3-letnie powinno mieć opanowane następujące czynności samoobsługowe:

 • samodzielne jedzenie łyżką i  widelcem,
 • mycie rąk,
 • samodzielne korzystanie z toalety,
 • zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby (np. spodni, koszulek, butów, skarpetek itp.)
 • rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
 • czyszczenie nosa,
 • znajomość swojego imienia i nazwiska.

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Jak powinno wyglądać rozstanie z dzieckiem?

Sam moment rozstania jest trudny zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pamiętajmy, iż atmosfera powinna być przyjazna i miła, a sam moment rozstania przebiegł szybko i sprawnie.

 1. Krótkie pożegnanie. Długie rozmowy, całusy, uściski, niekończące się przybijanie piątek utrudnia dziecku i rodzicowi rozstanie.
 2. Rytuały. Warto abyście przed wyjściem do przedszkola ustalili sposób rozstanie czy będzie to całus, przybicie „żółwika”, czy „przytulas”. Pierwsze dni na pewno będą trudne w utrzymaniu tego, ale z biegiem czasu na pewno dziecko się przyzwyczai.
 3. Mówcie prawdę. Powiedzcie dziecku, że nadszedł czas rozstania i wrócicie np. po obiedzie czy po leżakowaniu. Dobrze, żebyście określili dziecku orientacyjny czas powrotu.
 4. Miłe komunikaty. Nie stosujcie nigdy stwierdzenia „nie bój się”, bo uświadamiacie swojemu dziecku, że jest coś czego mógłby się bać. Zamiast tego powiedzcie „Miłej zabawy”, „Na pewno dzień Ci minie przyjemnie”. Pamiętajcie o uśmiechu i ciepłym głosie, który pomoże twojemu dziecku nabrać pewności siebie, że „w przedszkolu jest fajnie”.
 5. Cierpliwość. Okres adaptacji może przebiegać długo. Pamiętajcie, że wiele zależy od Was Rodzice. Warto, abyście byli wrażliwi na emocje dziecka. Krzyk i negatywne emocje z Waszej strony pogorszą sytuację.

Należy pamiętać, że każde dziecko przechodzi proces adaptacji w swoim tempie i na swój sposób. Rolą rodzica jest wsparcie i towarzyszenie dziecku w tym intensywnym czasie oraz pomoc w tworzeniu obrazu przedszkola jako bezpiecznego miejsca, gdzie dziecko może czuć się spokojne i swobodne. Być może wszystkie te trudności nie będą miały miejsca, a sam pobyt w przedszkolu Waszego dziecka będzie upływał na wspaniałej zabawie i mile spędzonym czasie. My na pewno w tym Państwu pomożemy!

Życzymy powodzenia 🙂