Warsztaty z Pracownią Edukacji Żywej!

Aktualności

Już 11 maja zapraszamy dzieci na warsztaty przyrodnicze z Pracownią Edukacji Żywej dla Grupy „Biedronek” i „Smoków” i “Motylków”.

Od wielu lat Pracownia Edukacji Żywej prowadzi z powodzeniem zajęcia z dziećmi w lesie, wiedząc, że dla nich las jest absolutnie niezwykłym miejscem, pełnym tajemnic i dziwów. W odpowiednio zaaranżowanym czasie każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk – są częścią cudownej historii rozgrywającej się w lesie. Nie chodzi tylko o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska – ale – przede wszystkim – aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych – duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia. A jak żywica czy igły sosny. Rozróżnić samymi paluszkami żołędzia od szyszki sosny czy świerka. A i to jeszcze nic! Wspólne poszukiwanie śladów obecności zwierząt, które były w lesie przed nami – miejsca odpoczynku sarny, babrzysko i buchtowisko dzików, drzewa rozkute przez dzięcioły i wiele, wiele innych. 

Podczas zajęć zawsze schodzą ze ścieżek w głąb lasu. To tam można dokonać najciekawszych odkryć! To właśnie tam można tropić zwierzęta i podążać wydeptanymi przez nie ścieżkami.

Ich zajęcia przyrodnicze w lesie zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje, prace manualne i zajęcia ruchowe. Traktują te zajęcia jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury. Dzieci w czasie zajęć doświadczają lasu różnymi zmysłami, dokonują swoich własnych odkryć przyrodniczych, zdobywają wiedzę przyrodniczą w sposób dostosowany do ich wieku.

Miejsce zajęć: las położony najbliżej przedszkola

Odpłatność: w grupach „ Biedronek”, „Smoków” i ” Motylków”.

Realizatorzy zajęć: Fundacja; Pracownia Edukacji Żywej.